Loader

OBEC ČIČMANY

Čičmany sú známou jedinečnou obcou ležiacou v Strážovských vrchoch v ústí Rajeckej doliny v blízkosti prameňa riečky Rajčanka (okr. Žilina). Kedysi veľká obec s takmer 1500 obyvateľmi má dnes už len okolo 150 domácich obyvateľov. Prevažná časť dreveníc a domov v Čičmanoch v súčasnosti slúži ako víkendové bývanie. V obci sa nachádza lyžiarske stredisko, obchod so zmiešaným tovarom, niekoľko pohostinstiev, penziónov, múzeum a kostol. Čičmany sa preslávili najmä originálnou architektúrou dreveníc s geometrickými ornamentmi. Jedinečný je aj folklór a tradičný odev domácich obyvateľov, ktorý taktiež vychádzal z ornamentov dreveníc a patrí k najkrajším a najoriginálnejším na Slovensku. V roku 1977 bola časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Ornamenty čičmanských dreveníc boli v roku 2013 zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Vďaka nadšencom sa v Čičmanoch stále udržiava tradícia v podobe niekoľkých folklórnych festivalov, speváckej skupiny či tradícií ako sú fašiangy či hodové slávnosti. V súčasnosti sa s čičmanskými ornamentmi môžeme stretnúť aj na oblečení slovenských olympionikov.

PREČO BÝVANIE PRÁVE

V ČIČMANOCH ?

Čičmany so svojou jedinečnou rázovitosťou ponúka tiché prostredie v lone nádhernej čistej prírody ďaleko od hluku veľkomesta. Aj napriek značného záujmu domácich aj zahraničných turistov si stále zachováva ráz zabudnutého kúta Slovenska, kde môžeme nájsť ticho vidieka. Práve priestor na relax a anonymitu je najväčším benefitom, ktorý Čičmany dokážu ponúknuť všetkým chalupárom. Darí sa im nepodľahnúť trendu dnešných masových turistických stredísk. Chatová oblasť Nové Čičmany sa nachádza mimo intravilánu obce a nijako nenarúša jej jedinečný ráz. Zároveň je však v pešej dostupnosti k občianskej vybavenosti, lyžiarskemu stredisku, turistickým chodníkom a cyklotrasám. Používanie motorových vozidiel aj štvorkoliek v okolí je zakázané.

TICHÉ PROSTREDIE
HISTORICKÉ PAMIATKY
LYŽIARSKE STREDISKO
OKOLITÁ PRÍRODA